انرژی سبز

داکت اسپلیت چیست؟

داکت اسپلیت

داکت اسپلیت نوعی سیستم سرمایشی گرمایشی است که در فصل سرد زمستان محیط را گرم و در فصل گرم تابستان محیط را خنک می‌کند.
داکت اسپلیت‌ها از دو قسمت اصلی کندانسور و هواساز تشکیل شده است.
کندانسور شامل چند قطعه پروانه، کمپرسور، دینام، فین و … می‌باشد و هواساز نیز شامل فیلتر، سینی، کویل، دینام، اوپراتور، پروانه و … می‌باشد.

انواع داکت اسپلیت

انواع داکت اسپلیت دو نوع اینورتر و معمولی می‌باشد.

در نوع اینورتر موتور الکتریکی به صورت متغیر کار کرده و سرعت بالایی دارد و همین امر باعث سریع تر کار کردن آن می‌شود که می‌تواند در مصرف انرژی هم صرفه جویی کند.

در نوع معمولی که دور موتور ثابت است موتور به صورت ثابت و همیشگی کار می‌کند و تا زمانی که شما نخواهید کم یا زیاد نمی‌شود و حتما باید خاموش یا روشن شود که همین امر باعث پر مصرف شدن اسپلیت معمولی خواهد شد.

 

داکت اسپلیت چگونه کار می‌کند؟

عملکردی شبیه به اسپلیت دارد. تفاوت اسپلیت با کولر گازی فقط در نام آن‌ها است چرا که اسپلیت نام لاتین کولر گازی می‌باشد و چندان تفاوت جدی با هم ندارند.

شکل کلی داکت اسپلیت

مزایای داکت اسپلیت

اگر بخواهیم به صورت کلی شما را با مزایای داکت اسپلیت آشنا کنیم اینگونه می‌گویم که:

· داکت اسپلیت از نظر قیمت و کارایی مناسبی که دارد نسبت به سایر سیستم‌های تهویه هوا مناسب تر است.

· هوایی را که می‌خواهد به محیط انتقال دهد فیلتر می‌کند و هوای تازه و مطبوعی به محیط می‌دهد.

· از کانال‌های کوچک تری نسبت به کانال‌های کولر آبی برای اسپلیت استفاده می‌شود چرا که کیفیت هوای آن‌ها از کولرهای آبی بهتر است.

· دارای استقلال کامل است و به تنهایی می‌تواند گرما و سرمای یک محیط را تامین کند و همچنین این توانایی را دارد که تهویه مطبوع چند ساختمان را به صورت همزمان انجام دهد.

· راندمان سرمایشی و گرمایشی آن در مقایسه با سایر سیستم‌های تهویه مطبوع بهتر است.

معایب داکت اسپلیت

· یکی از معایب این است که ترموستاتی که روی آن تعبیه شده است فقط دمای بزرگترین محیط را اندازه گیری می‌کند و با توجه به آن محیط میزان دمای اتاق‌ها و سایر مکان‌ها تعیین می‌شود همین امر یکی از بزرگترین معایب می‌باشد.

·یکی دیگر از معایب اسپلیت‌ها این است که سیستم گرمایشی ضعیفی دارند و باید از یک سیستم گرمایشی دیگر مانند پکیج و یا موتور خانه برای مکمل آن استفاده کنید.

· از دیگر معایب این دستگاه این است که به دلیل اینکه در سقف کاذب نصب می‌شود سر و صدای زیادی ایجاد می‌کند که البته امروزه چند راه حل برای آن به وجود آمده است که می‌توانید با استفاده از آن علاوه بر کم کردن صدای آن طول عمر اسپلیت را افزایش دهید.

نحوه نصب داکت اسپلیت

برای نصب ،ابتدا باید یک مکان مناسب برای قرار دادن کندانسور در نظر بگیرید چرا که با قرار گرفتن آن در مقابل آفتاب و یا روی زمین قرار گرفتن آن باعث اختلال در عملکرد آن خواهد شد.
سپس بهتر است که مرحله نصب هواساز اسپلیت را توضیح دهیم که باید یک تیکه از سقف کاذب که درون راه رو و یا یک مکان که نیاز به آرامش زیاد ندارد را در نظر بگیریم و آن را به صورت حرفه ای درون سقف جا گیر کنیم پس از آن باید کانال کشی به تمام اتاق‌ها و … انجام شود.
در مرحله بعدی از نحوه نصب باید کندانسور و هوا ساز به وسیله لوله‌های مسی و پلاستیکی به یکدیگر وصل شوند.
و در مرحله بعدی باید به درستی برق آن را وصل کنید و آن را امتحان کنید در صورتی که مشاهده کردید به درستی کار می‌کند و صدای عجیب نشنیدید نصب به درستی انجام شده است.

جاسازی کویل آبگرم دریونیت داخلی دستگاه داکت اسپلیت

گرمایش داکت اسپلیت ها :

البته داکت اسپلیت تنها در سیکل سرمایش مشابه کولر گازی عمل می کند و در سیکل گرمایش کاملا با آن متفاوت است. به طوری که در یونیت داخلی آن ، کویل آب گرم وجود دارد که در فصل زمستان ، آب گرمی که توسط پکیج یا موتورخانه ایجاد می شود ، درون کویل ها جریان می یابد و کویل را گرم می کند و با چرخش فن یونیت داخلی و در نتیجه برخورد هوا با سطح گرم کویل ، هوا گرم می شود و دیگر مانند کولر گازی از سیکل تبرید تراکمی (انرژی برق و کمپرسور) در گرمایش استفاده نمی شود و عملا یونیت خارجی دستگاه داکت اسپلیت در زمستان خاموش می شود. اگر دقت کرده باشید در کولرهای گازی می توان در فصل زمستان از دستگاه گرما گرفت ولی به خاطر مصرف برق معمولا چنین کاری کمتر انجام می شود ولی در دستگاه داکت اسپلیت دیگر نیاز نیست که کمپرسور برای گرمایش روشن شود و فقط کافی است که آبگرم پکیج یا موتورخانه را به آن متصل کنیم. این یکی از مزایایی است که دستگاه داکت اسپلیت دارد.

نصب، تعمیر و سرویس داکت اسپلیت

نصب، تعمیر و سرویس داکت اسپلیت یک کار تخصصی است و هر کسی قادر به انجام آن نیست و امکان این وجود دارد که افراد بی تجربه نتوانند آن را به درستی انجام دهند و به دستگاه شما آسیب برسانند.
تعمیر اسپلیت در صورتی باید انجام شود که با مشکل جدی از جمله خنک نکردن، گرم نکردن، ایجاد صدای زیاد و … رو به رو شود.
درباره سرویس اسپلیت باید بگویم که سرویس این دستگاه هر شش ماه یک بار باید انجام شود چرا که مانند کولر گازی و سایر وسایل برقی دچار اختلال خواهد شد و آن زمان باید با هزینه بیشتری باید تعمیر آن انجام شود.
سرویس داکت اسپلیت شامل تعویض فیلترها، روغن کار قطعات متحرک مانند موتور و پروانه و …، پاک کردن گردو غبار از روی کویل‌های آن و … می‌باشد.

ظرفیت داکت اسپلیت ها:

ظرفیت سرمایش و گرمایش داکت اسپلیت نسبت به اسپلیت (کولر گازی) بیشتر است و فضاهای بزرگتری را می توان با آن تهویه نمود.

۴ مورد از معایب مهم و درد سرساز داکت اسپلیت ها

۱ . عدم منطقه بندی نمودن فضای داخل در دستگاه داکت اسپلیت

منظور از منطقه بندی نمودن ، کنترل دمای اتاق ها و سالن ها به طور مستقل و جداگانه است که چندین اتاق متصل به یک داکت اسپلیت ، نمی توانند دمای مستقل و جداگانه داشته باشند و همه آنها هم دما خواهند بود و همزمان سرد یا گرم می شوند. بنابرین در هر نوع ساختمانی که به کنترل جداگانه و مستقل دما در اتاق ها و سالن های آن نیاز است ، به جای داکت اسپلیت ، سیستم مینی چیلر و فن کویل و یا استفاده از دستگاه های دیگر توصیه می شود.

۲ . مصرف برق بالاتر نسبت به سیستم های دیگر

همانطور که توضیح داده شد در این سیستم کل فضای داخل با هم و به یک میزان تهویه می شود و برای مثال اگر فقط یک فرد در اتاق خود به تهویه نیاز داشته باشد ، کل اتاق ها و سالن های دیگر متصل به آن سیستم ، تهویه خواهند شد و این طبیعی است که انرژی زیادی به هدر رفته و مصرف برق سیستم افزایش می یابد. بنابرین هزینه های جاری استفاده از این سیستم درد سرساز خواهد شد. بنابرین دومین مورد از ۴ عیب مهم دستگاه داکت اسپلیت این مورد است و به همین خاطر توصیه می شود که از آن فقط در اماکنی استفاده شود که تقریبا در بیشتر ساعات، تمام افراد به طور همزمان در آنجا حضور دارند.

۳ . میزان صدای سیستم داکت اسپلیت

با توجه به اینکه یونیت داخلی در سقف کاذب جاسازی شده است و از فن بزرگی در آن برای رساندن هوا به همه اتاق ها و سالن ها استفاده می شود و از طرفی هوا از کانال های متعدد عبور می کند ، صدای کارکرد فن یونیت داخلی به فضای داخل منتقل می گردد.

۴ . حداکثر فضای قابل پوشش برای تهویه

چنانچه از این سیستم در ساختمانی چند طبقه استفاده شود و حجم فضایی که قرار است توسط آن تهویه شود زیاد باشد باید همانند اسپلیت از چندین دستگاه و چندین سری لوله کشی بین یونیت های داخلی (داخل ساختمان) و خارجی (خارج از ساختمان) استفاده شود. در ضمن چون بین یونیت خارجی و داخلی لوله کشی از نوع مسی است و گاز فریون (مبرد) بین یونیت ها در جریان است ، نمی توان یونیت خارج از ساختمان را نسبت به یونیت داخل ساختمان از یک متراژ مشخص دورتر نصب نمود زیرا گاز مبرد در لوله های طویل دچار افت فشار زیاد شده و راندمان سیستم کم می شود و به همین علت معمولا یونیت خارج از ساختمان را (همانند کولر گازی) در تراس نصب می کنند و ممکن است در معرض دید قرار گرفتن دستگاه به زیبایی ساختمان لطمه بزند. 

راه حل های این معایب

راه حل نصب یونیت خارجی بر روی بام :

امکان نصب یونیت های خارجی (کندانسینگ یونیت) بر روی بام و عدم افت راندمان بایستی بررسی شده و نیز هزینه های لوله کشی مسی بایستی متناسب با ابعاد ساختمان اندازه گیری شود.

راه حل های کاهش صدا :

۱ . عدم نصب یونیت داخلی در ورودی اتاق نشیمن یا اتاق خواب ها و نصب آن در بالای سقف کاذب ورودی ها و راهروها

۲ . استفاده از دو یا چند دستگاه به جای یک دستگاه با ظرفیت بالا برای اماکن بزرگ (برای مثال به جای استفاده از دستگاه ۶ تن تبرید برای کل واحد می توان از دو دستگاه ۳ تن تبریدی استفاده نمود. هر تن تبرید برابر ۱۲۰۰۰ BTU/h است.)

۳ . تعبیه دریچه مکش یا دریچه بازگشت هوا در محل مناسب و استفاده از کانال های انعطاف پذیر عایق کاری شده (هم از نظر صوتی و هم حرارتی) و به طور کلی نصب آن توسط افراد با تجربه و به شکل اصولی و مهندسی شده

۴ . خرید دستگاه های با برند معتبر ایرانی یا خارجی که اجزای داخلی آنها مانند فن و الکترو موتور متصل به فن از نوع کم صدا یا به اصلاح فوق کم صدا (سوپر سایلنت Super Silent) باشد.

۵ . استفاده از داکت اسپلیت اینورتر

۶ . انتقال شیر انبساط دستگاه از پشت یونیت داخلی و قرار دادن آن در یونیت بیرون از ساختمان در نسل های جدید داکت اسپلیت ها (با این کار صدای عبور گاز مبرد از شیر انبساط شنیده نمی شود و برای جلوگیری از اتلاف انرژی در مسیر لوله ها ، از عایق های حرارتی مناسب بر روی لوله های مسی استفاده می شود.)

راه حل های کاهش مصرف :

۱ . با نصب یک ترموستات در هر اتاق و نیز نصب دریچه های ترموستاتیکی که با فرمان ترموستات به طور اتوماتیک باز و بست می شوند تا مقدار هوای ورودی به هر اتاق با توجه به نیاز کاهش یا افزایش یابد ، می توان ضمن کنترل دمای هر اتاق به طور مجزا، از ارسال هوای سرد یا گرم به اتاقی که به تهویه نیاز ندارد ، جلوگیری کرد و در نتیجه در مصرف انرژی صرفه جویی نمود و بدین ترتیب مصرف برق آن در مقایسه با سیستم های دیگری چون مینی چیلر و فن کویل به یک تعادل می رسد.

۲ . استفاده از داکت اسپلیت اینورتر و کنترل هوشمند و متناسب با نیاز کمپرسور آن (البته این مورد به طور مستقیم نمی تواند در جلوگیری از اتلاف انرژی ناشی از عدم حضور افراد در اتاق ها اثری داشته باشد و فقط با اینورتر می توان دور کمپرسور را متغیر نمود تا دستگاه همواره با حداکثر دور کار کند)

راه حل کنترل دما :

البته یک راه برای کنترل مقدار هوای ورودی به هر اتاق و در نتیجه تنظیم دمای آن وجود دارد و آن راه این است که به جای استفاده از دریچه های ثابت ورودی هوا در هر اتاق یا سالن ، از دریچه های موتور دار یا به اصلاح دریچه های ترموستاتیکی (دمپر) استفاده شود و هر دریچه به یک ترموستات نصب شده در هر اتاق متصل گردد و با فرمان ترموستات ، مقدار باز بودن دریچه و در نتیجه مقدار هوای سرد یا گرم ورودی به هر اتاق کنترل شود. با کنترل مقدار هوا ، دمای هوای آن اتاق یا سالن نیز نسبت به اتاق های دیگر از نظر مقدار سردی و گرمی قابل کنترل خواهد بود. بنابرین در سیستم داکت اسپلیت هم می توان بر مقدار هوا و دمای هر بخش کنترل داشت به شرطی که از دریچه های ترموستاتیکی استفاده کرد و هزینه نصب آنها را نیز در نظر گرفت.

کانال انعطاف پذیر

gescoollogo

شركت انرژی سبز صدر (سهامی خاص)، اولین تولید کننده دانش بنیان داکت اسپلیت و فروشنده دستگاه های تهویه مطبوع و مجری تاسیسات و سیستم های تهویه مطبوع


تهران، خیابان ملاصدرا، شیراز جنوبی، گرمسار شرقی.

88032482 (21) 98+

88033616 (21) 98+

989128700577+

info@gescool.ir

جدیدترین محصولات

فهرست مطالب

Print Friendly, PDF & Email

فن کویل چیست؟

فن کویل چیست:

فن کوئل یکی از اجزای سیستم HVAC است که از یک مبدل حرارتی و یک فن تشکیل شده است. این دستگاه با مکش هوای موجود در فضا و عبور آن از روی کویل، دمای مطلوب  را ایجاد می‌کند. کنترل این دستگاه به‌وسیله ترموستات انجام می‌شود و تا رسیدن به دمای مطلوب، فن دستگاه را روشن نگه‌ میدارد یا با شیر برقی، دبی آب ورودی به کویل ها را تغییر می‌دهد. این دستگاه نوعی وسیله سرمایشی و گرمایشی است. گرمایش به وسیله آب گرمی که توسط بویلر یا پیکج گرم شده است انجام می‌شود و سرمایش توسط آب سرد تولیدی چیلر یا مینی‌چیلر تامین می‌گردد.

 

اجزای تشکیل دهنده :

یک فن کویل از اجزای زیر تشکیل شده‌است:

۱-فن

۲-کویلهای گرمایش و سرمایش که معمولا از لوله های مسی با پره های آلومینیومی ساخته می شوند.

۳-فیلتر هوای قابل تعویض یا قابل شستشو

۴-شیر فلکه

۵-شیرهواگیری

انواع فن کویل :

فن‌کویل‌ها را می‌توان به لحاظ محل نصب، روکار یا توکار بودن، و از لحاظ سرمایش و گرمایش و شکل ساختاری آن تقسیم بندی کرد. فن کویل های با ظرفیت بیش از 1200 CFM به نام داکت فن کوئل شناخته میشوند

روش هاي مختلف لوله کشی فن کویل:

تقسیم‌بندی از لحاظ نوع نصب

فن‌کویل زمینی

این نوع از فن‌کویل روی زمین قرار گرفته و هوا را به‌صورت عمودی پرتاب می‌کند. فن‌کویل زمینی بیشتر برای فضاهایی استفاده می‌شود که قابلیت اجرای انواع سقفی را ندارند. هزینه اجرای این نوع نسبت به انواع توکار و سقفی کمتر است.

فن‌کویل کستی

این مدل نسبت به انواع دیگر، جای کمتری اشغال می‌کند و ظاهر زیبایی دارند. فن‌کویل کستی شامل یک‌طرفه و چهارطرفه می‌شود. تفاوت این دو در تعداد دریچه‌های خروجی دستگاه است.

فن‌کویل سقفی توکار

این مدل در سقف کاذب جاگذاری شده و معمولا این دستگاه در بالای درب ورودی نصب می‌شود.

فن کویل‌های زمینی

از انواع مختلف فن کویل مدل زمینی آن می‌باشد. این سری از مدل‌های ارائه شده دارای موقعیت نصب زمینی روکار هستند. بیشتر در سالن‌ها و راهروها به دلیل حجم کم و کارایی مطلوب مورد استفاده قرار می‌گیرند. دریچهٔ خروجی فن کویل زمینی به صورت مورب زن، روبه زن و بالازن طراحی و از این طریق دمای ایجاد شده به فضای اطراف منتقل می‌کند. به دلیل قرارگیری در فضای داخلی و تأثیر در دکوراسیون محیط، جنس و ظاهر آنها از اهمیت ویژه ای برخوردار است و افرادی که این مدل فن کویل را به منظور سیستم حرارتی و برودتی ساختمان خود در نظر دارند، ترجیح می‌دهند که فن کویلی با ظاهری شیک و لوکس خریداری نمایند.

فن کویل‌های سقفی

یکی از مدل‌های پرکاربرد که در اکثر ساختمان‌های اداری یا تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرد نوع سقفی آن می‌باشد. فن کویل‌های سقفی در دو مدل کابین دار و بدون کابین طراحی و ساخته می‌شوند. و محل نصب و قرارگیری آنها درون سقف به صورت توکار یا روکار می‌باشد. به دلیل قرارگیری درون سقف جنس بدنه از اهمیت ویژه ای برخوردار است؛ بنابراین شرکت‌های سازندهٔ معتبر از ورق گالوانیزه محکم ضدزنگ برای ساخت بدنه و افزایش مقاومت آن در برابر زنگ زدگی مورد استفاده قرار می‌دهند. دریچهٔ خروجی آنها نیز در زیر دستگاه یا روبه روی آن قرار دارد.

عملکرد فن کویل

تقسیم بندی از لحاظ نوع سرمایش گرمایش

فن کویل‌ها از لحاظ نوع سرمایش و گرمایش در دو نوع دو لوله و چهار لوله هستند. فن کویل‌های دو لوله دارای یک لوله رفت و یک لوله برگشت هستند. فن کویل‌های چهار لوله، دارای دو لوله برای آمدن آب به کویل‌ها و دو لوله برای برگشت آب هستند. فن کویل‌های چهار لوله می‌توانند هم‌زمان آب سرد و گرم را وارد کویل‌های خود کنند. با این نوع فن کویل‌ها می‌توان بخشی از یک محیط را سرد و بخش دیگری را گرم کرد. در حالی که فن کویل‌های دو لوله در یک زمان تنها می‌توانند برای سرمایش یا گرمایش مورد استفاده قرار گیرند. علاوه بر این به خاطر آنکه سیستم لوله کشی آب سرد و گرم در یک ساختمان متفاوت است، تنها برای گرمایش یا سرمایش مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کاربرد فن کویل‌ها

بهترین کاربرد سیستم فن کویل مربوط به مواردی است که بخواهیم درجه حرارت هر فضا به‌طور جداگانه کنترل شود. همچنین با استفاده از سیستم فن کویل از انتقال الودگی بین اتاق‌ها جلوگیری خواهد شد. کاربردهای مناسب این سیستم عبارتند از: هتلها و متلها و ساختمان‌های اپارتمانی و ساختمان‌های اداری . اگر چه در تعدادی از ساختمان‌های بیمارستانها نیز از سیستم فن کویل استفاده می‌شود ولی این موضوع چندان مناسب نبست زیرا بازده فیلتر هوای فن کویلها کم است و نگهداری و تمیز کردن آن‌ها نیز مشکل خواهد بود

مزیت‌های فن کویل :

یکی از اصلی‌ترین مزیت‌های دستگاه فن کویل، قابلیت کنترل هر فضا به‌صورت مجزا است. این شرایط توسط اسپلیت و VRF هم قابل کنترل است ولی سیستم‌هایی مانند داکت‌اسپلیت این قابلیت را ندارند.

یکی دیگر از ویژگی‌های خوب این دستگاه این است که می‌توان تعداد زیادی فن‌کویل را به یک چیلر متصل کرد، در صورتی که برای دستگاه‌هایی مانند اسپلیت، نیاز است که برای هر یونیت داخلی یک یونیت خارجی هم نصب کنیم.

gescoollogo

شركت انرژی سبز صدر (سهامی خاص)، اولین تولید کننده دانش بنیان داکت اسپلیت و فروشنده دستگاه های تهویه مطبوع و مجری تاسیسات و سیستم های تهویه مطبوع


تهران، خیابان ملاصدرا، شیراز جنوبی، گرمسار شرقی.

88032482 (21) 98+

88033616 (21) 98+

989128700577+

info@gescool.ir

جدیدترین محصولات

فهرست مطالب

Print Friendly, PDF & Email

تاسیسات بهداشتی

سر فصل مطالب:

کلیات
لوازم بهداشتی
توزیع آب مصرفی در ساختمان
تعیین قطر لوله هاي آب مصرفی در ساختمان
لوله کشی فاضلاب بهداشتی ساختمان
تعیین قطر لوله هاي فاضلاب بهداشتی در ساختمان
لوله کشی هواکش فاضلاب بهداشتی ساختمان
تعیین قطر لوله هاي هواکش فاضلاب بهداشتی در ساختمان
لوله کشی آب باران ساختمان
تعیین قطر لوله هاي آب باران در ساختمان
بست و تکیه گاه
آب خاکستري
بازرسی طراحی تاسیسات بهداشتی

اولين لوله کشی آبرسانی در ﺗﻬران :

در روز 30 تیر 1326 نخستین کلنگ کار لوله کشی آب تهران در محله میدان سنگلج که اکنون پارك شهر
تهران در آن واقع شده به زمین زده م یشود. دو خط لوله فولادي به قطر 40 اینچ و با ظرفیت 242 هزار متر
مکعب در شبانه روز براي انتقال آب از آبگیر بیلقان به نخستین تصفیه خانه تهران (جلالیه) در نظر گرفته شد.
بهره برداري از خط اول خطوط لوله فولادي و تصفیه خانه جلالیه در سال 1334 آغاز شد.

اجراي لوله کشی :

لوله کشی فاضلاب: لوله چدنی

لوازم بهداشتی:

انتخاب شیر :

لوله کشی آتش نشانی :

تعداد لوازم بهداشتی :​

لوله کشی فاضلاب پوش فيت :

استفاده از این لوله براي آب باران
تنها تا دو طبقه مجاز است

لوله کشی آتش نشانی: لوله مانسمان

لوله کشی آب مصرفی لوله تک لايه :

استفاده از این لوله صرفا براي آب سرد

مصرفی مجاز است.
 

براي آب گرم مصرفی و گرمایش مجاز
نیست

تعیین قطر لوله ها در لوله کشی آب مصرفی ساختمان:

تعیین قطر لوله ها در لوله کشی آب مصرفی ساختمان:
قدم اول تعیین حداکثر مصرف لحظه اي آب
(S.F.U.)
قدم دوم تعیین حداکثر مصرف لحظه اي محتمل(g.p.m)
قدم سوم تعیین افت فشار آب در 100 فوت طول لوله
(Psi)
افت فشار در 100 فوت طول لوله:
{فشار شبکه اصلی آب شهر قبل از کنتور – حداقل فشار آب پشت بالاترین وسیله بهداشتی
0*ارتفاع بالاترین / (جدول ب صفحه 36 ) افت فشارکنتور آب ( نمودار صفحه 145 و 146 ) 434
0 طول کل مسیر / وسیله بهداشتی از لوله اصلی} * 01
( طول کل مسیر= طول لوله از کنتور تا دورترین شیر+طول هم ارز اتصالات(ص 147،148
نکته: طول هم ارز اتصالات را برابر 50 % طول دورترین مسیر در نظر می گیرند

تعیین حداکثر مصرف لحظه اي آب

تعیین افت فشار آب در 100 فوت طول لوله :

1) افت فشار در کنتور

2) افت فشار استاتیک

3) افت فشار در خروج از شیر

4) افت فشار در فیتینگ ها

حداقل فشار لازم در شبکه آب سرد مصرفی در انشعاب اصلی

تعداد طبقه                                    حداقل فشار (متر آب)

1                                                            24

2                                                            28

3                                                            32

4                                                            36

5                                                            40

تعیین قطر لوله ها در لوله کشی فاضلاب ساختمان

قدم اول تعیین حداکثر جریان لحظه اي فاضلاب
(D.F.U.)
قدم دوم تعیین قطرنامی لوله ي مورد نیاز

تعیین قطر لوله ها در لوله کشی هواکش فاضلاب:

قدم اول تعیین مقدار (D.F.U.) براي لوازم بهداشتی مختلف
قدم دوم تعیین قطرنامی لوله ي مورد نیاز

اجرای صحیح کلکتور آب مصرفی

لوله کشی آب باران

 -لوله کشی آب باران در داخل ساختمان باید کاملا از لوله کشی فاضلاب جدا باشد.
-جریان آب باران داخل لوله ها باید به صورت ثقلی صورت گیرد.
-کاهش قطر لوله آب باران در جهت جریان آب در هیچ نقطه اي مجاز نیست.
-حداقل تعداد کفشوي یا لوله قائم آب باران غیر از خرپشته و بالکن باید دو عدد باشد.
-حداقل شیب لوله هاي افقی داخل ساختمان باید 1% باشد.
-اندازه قطر لوله قائم آب باران باید 80 میلیمتر باشد.

 

تعیین قطر لوله ها در لوله کشی آب باران:

قدم اول تعیین قطرنامی لوله ي قائم
قدم دوم تعیین قطرنامی لوله ي افقی

ايرادات معمول در ﺗﺎسيسات ساختمان

gescoollogo

شركت انرژی سبز صدر (سهامی خاص)، اولین تولید کننده دانش بنیان داکت اسپلیت و فروشنده دستگاه های تهویه مطبوع و مجری تاسیسات و سیستم های تهویه مطبوع


تهران، خیابان ملاصدرا، شیراز جنوبی، گرمسار شرقی.

88032482 (21) 98+

88033616 (21) 98+

989128700577+

info@gescool.ir

جدیدترین محصولات

فهرست مطالب

Print Friendly, PDF & Email

چیلر و برج خنک کننده

سر فصل دوره:

 مقدمه
سیستم هاي تبرید تراکمی
چیلر تراکمی
اجزاي فرعی چیلر تراکمی
انواع کمپرسور
انواع کندانسور
انواع اواپراتور
انواع مبرد
چیلر جذبی
انتخاب چیلر از روي کاتالوگ
انواع برج خنک کننده

سيستم های مختلف سرمايشی :

سیستم هاي تبرید تراکمی
چیلر آبی، چیلر با کندانسور هوایی، داکت اسپلیت، اسپلیت یونیت و…
سیستم هاي تبرید جذبی
چیلر جذبی و ….
سیستم هاي تبرید تبخیري
کولر آبی، ایرواشر و …

سیستم هاي تبرید تراکمی :

در سیستم هاي تراکمی گاز ابتدا توسط کمپرسورمتراکم م یگردد. این گاز سپس به کندانسور وارد شده توسط آب یا هواي محیط، خنک شده و به مایع تبدیل م یگردد این مایع با عبور از شیر انبساط یا لوله موئین وارد خنک کننده(اواپراتور) م یشود که در فشار کمتري قرار دارداین کاهش فشار باعث تبخیر مایع گردیده و در نتیجه مایع سرد کننده با گرفتن حرارت نهان تبخیر خود از محیط خنک کننده، باعث ایجاد برودت در موادي که با قسمت خنک کننده در ارتباطند م یگردد. سپس گاز ناشی از تبخیر، به کمپرسور منتقل م یشود.

شکل شماتیک سیکل چیلر تراکمی :

اجزای فرعی سيکل چيلر ت راکمی:

سيکل چيلر تراکمی :

فن کوئل سقفی :

مزایا

حذف کانال کشی
استقلال هر واحد
کنترل دماي اتاق ها به صورت جداگانه
عدم مصرف آب

معایب


برق مصرفی نسبتا زیاد
هزینه اولیه زیاد

اجزای فرعی سيکل چيلر تراکمی :​

چيلر ﺑﺎ کمپرسور اسکرال (حلزونی) :

کارکرد متناسب با میزان برودت مورد نیاز
پایین آمدن استهلاك
کاهش برق مصرفی
ضریب عملکرد بالا
طول عمر بالا
کارکرد کم صدا
بدون لرزش

چيلر ﺑﺎ کمپرسور سانتريفيوژ (گريز از مرکز)

چيلر ﺑﺎ کمپرسور اسکرو (مارپيچی) :

کارکرد متناسب با میزان برودت مورد نیاز
قابل استفاده در ظرفیت هاي بالا
کاهش برق مصرفی
ضریب عملکرد مناسب
طول عمر بالا
لرزش کم

انواع کمپرسورها:

نوع کمپرسور

رفت و برگشتی(پیستونی)

روتاري(دوار)

سانتریفیوژ(گریز از مرکز)

اسکرو(مارپیچی)

 

اسکرال(حلزونی) 

     کاربرد

چیلر/مینی چیلر/داکت اسپلیت/کولر
گازي

داکت اسپلیت/کولر گازي

چیلر آب خنک و هوا خنک بزرگ

چیلر هواخنک و آب خنک

  چیلرچند مداره /مینی چیلر/داکت اسپلیت/کولر گازي

این مطالب کامل نیست و برای دیدن کامل مقاله کلیک کنید

gescoollogo

شركت انرژی سبز صدر (سهامی خاص)، اولین تولید کننده دانش بنیان داکت اسپلیت و فروشنده دستگاه های تهویه مطبوع و مجری تاسیسات و سیستم های تهویه مطبوع


تهران، خیابان ملاصدرا، شیراز جنوبی، گرمسار شرقی.

88032482 (21) 98+

88033616 (21) 98+

989128700577+

info@gescool.ir

جدیدترین محصولات

فهرست مطالب

Print Friendly, PDF & Email

دوره آمادگی آزمون اجرا

سر فصل دوره:

1 کلیات
2 سیستم هاي سرمایشی
3 سیستم هاي گرمایشی
4 تعویض هوا √
5 تخلیه هوا
6 کانال کشی √
7 دستگاه هاي گرم کننده و سرد کننده ویژه
8 تامین هواي احتراق
9 لوله کشی
10 دودکش
11 ذخیره سازي سوخت مایع
12 تبرید
13 کاهش فاصله مجاز
14 خورشیدي

تعویض هوا :

نمونه سوال

حداقل فاصله افقی دریچه ورودي هواي تازه هوارسان از دیوار ساختمان مجاور چند متر باید باشد؟
الف) 2 ب) 1
ج) 3 د) محدودیتی ندارد

جواب – گزینه (ج) صحیح است

 

تعویض هواي مکانیکی:

نمونه سوال:

تهویه اتاقی به مساحت 20 متر مربع بصورت طبیعی و با استفاده از دو بازشو با مساحت
یکسان انجام میشود. اگر بازشو ها به یک پاسیو باز شوند حداقل سطح مورد نیاز براي هر یک
از بازشو ها چند متر مربع است؟
1/ 0 د) 6 / 0 ج) 95 / 0 ب) 4 / الف) 8

گزینه (ج) صحیح است

 

تعویض هواي طبیعی :

نمونه سوال :


حداقل و حداکثر طول قطعه قابل انعطاف (لرزه گیر) براي عبور کانال از درز انبساط ساختمان به ترتیب باید چند میلی متر باشد؟
الف) 120 و 250 ب) 100 و 250 ج) 100 و 200 د) 120 و 200

 

گزینه ب. صفحه 72 مبحث 14

تعويض هوای فضاهای خالی از انسان :

این مطالب کامل نیست و برای دیدن کامل مقاله کلیک کنید

gescoollogo

شركت انرژی سبز صدر (سهامی خاص)، اولین تولید کننده دانش بنیان داکت اسپلیت و فروشنده دستگاه های تهویه مطبوع و مجری تاسیسات و سیستم های تهویه مطبوع


تهران، خیابان ملاصدرا، شیراز جنوبی، گرمسار شرقی.

88032482 (21) 98+

88033616 (21) 98+

989128700577+

info@gescool.ir

جدیدترین محصولات

فهرست مطالب

Print Friendly, PDF & Email

دوره آمادگی آزمون اجرا

سر فصل دوره:

1 کلیات
2 سیستم هاي سرمایشی
3 سیستم هاي گرمایشی
4 تعویض هوا √
5 تخلیه هوا
6 کانال کشی √
7 دستگاه هاي گرم کننده و سرد کننده ویژه
8 تامین هواي احتراق
9 لوله کشی
10 دودکش
11 ذخیره سازي سوخت مایع
12 تبرید
13 کاهش فاصله مجاز
14 خورشیدي

لزوم تخلیه ي مکانیکی هوا :

تخلیه هوا:

مسکونی
سرویس بهداشتی
رخت شویی
هواکش
آشپزخانه
مراکز نگهداري مواد خطرزا

الزامات تخلیه مکانیکی هوا:

اتاق پروژکتور، فیلم و تصویر

نمونه سوال:


یک انبار نگهداري کپسول هاي گاز آمونیاك داراي 4 متر طول، 3 متر عرض و 3 متر ارتفاع است. این انبار مجهز به کانال تخلیه هوا
با مقطع گرد و از جنس فولاد است. اگر سرعت هوا در کانال تخلیه 4 متر در ثانیه باشد، حداقل ضخامت ورق کانال باید چند
میلیمتر باشد؟
1/ 1 د) 2 / 0 ج) 5 / الف) 1 ب) 9

 
جواب – گزینه (ب) صحیح است.

تخلیه هواي آشپزخانه ي خانگی :

نمونه سوال :

در انتخاب هواکش نوع رعایت کدامیک از شرایط زیر الزامی است؟
II الف) موتور برقی هواکش هود نوع باید در خارج از مسیر جریان هواي تخلیه قرار گیرد.
I ب) موتور برقی هواکش هود نوع باید در خارج از مسیر جریان هواي تخلیه قرار گیرد.
II ج) در کف محفظه هواکش دود نوع باید مجراي براي تخلیه روغن در نظر گرفته شود.
II د) هواکش هود از نوع باید از نوع نصب روي خط باشد.

 گزینه ب. مبحث 14 صفحه 63 بند 1

دهانه خروجی سیستم تخلیه هواي هود نوع یک :

این مطالب کامل نیست و برای دیدن کامل مقاله کلیک کنید

gescoollogo

شركت انرژی سبز صدر (سهامی خاص)، اولین تولید کننده دانش بنیان داکت اسپلیت و فروشنده دستگاه های تهویه مطبوع و مجری تاسیسات و سیستم های تهویه مطبوع


تهران، خیابان ملاصدرا، شیراز جنوبی، گرمسار شرقی.

88032482 (21) 98+

88033616 (21) 98+

989128700577+

info@gescool.ir

جدیدترین محصولات

فهرست مطالب

Print Friendly, PDF & Email

مسائل مربوط به کانال کشی

نمونه سوال :


تا چه کلاس فشاري، آزمایش درزبندي سیستم هاي کانال کشی الزامی نیست؟
الف) 3 اینچ آب ب) 1 اینچ آب
ج) 2 اینچ آب د) آزمایش درزبندي براي تمام سیستم هاي کانال کشی الزامی است.

پاسخ
128- گزینه ج. نشریه

انتخاب ورق برای ساخت کانال :

نمونه سوال :

سوال
مطابق شکل زیر خروجی یک دستگاه فن گریز از مرکز از طریق کانال کشی به دو دریچه خروجی B و A منتهی می شود، درابتدا دمپر هر دو دریچه B و Aدر حالت نیمه بسته قرار دارد اگر دمپر دریچه A کاملا باز شود و دمپر دریچه B بدون تغییر
باقی بماند کدام گزینه صحیح است؟


 الف) هواي خروجی از دریچه کاهش می یابد.
ب) هواي خروجی از دریچه افزایش می یابد.
ج) هواي خروجی از دریچه بدون تغییر می ماند.

د) باتوجه به طول انشعابات کانال کشی دبی هواي خروجی از دریچه ممکن است کاهش یا افزایش یابد.

پاسخ

گزینه الف.

ضخامت ورق فولادی گالوانیزه در کانال کشی

نمونه سوال برای کانال کشی:

براي ساخت کانال هوا در اقلیم هاي مرطوب کدام گزینه توصیه می شود؟
الف) گالوانیزه سرد ب) آلومینیوم ج) گالوانیزه گرم د) فولاد زنگ ناپذیر

پاسخ

128- 5- الف ( 1) نشریه 3 -2-4- گزینه ب. مطابق بند2

درزبندی کانال :

زانو ها و خم ها:

این مطالب کامل نیست و برای دیدن کامل مقاله کلیک کنید

gescoollogo

شركت انرژی سبز صدر (سهامی خاص)، اولین تولید کننده دانش بنیان داکت اسپلیت و فروشنده دستگاه های تهویه مطبوع و مجری تاسیسات و سیستم های تهویه مطبوع


تهران، خیابان ملاصدرا، شیراز جنوبی، گرمسار شرقی.

88032482 (21) 98+

88033616 (21) 98+

989128700577+

info@gescool.ir

جدیدترین محصولات

فهرست مطالب

Print Friendly, PDF & Email

مسائل مربوط به کانال کشی

سرفصل مطالب:

 • مبحث 14 مقررات ملی ساختمان فصل 6، کانال کشی
 • نشریه 128 (مشخصات فنی عمومی تاسیسات مکانیکی ساختمان) جلد 3، کانال کشی
 • نشریه 128 (مشخصات فنی عمومی تاسیسات مکانیکی ساختمان) جلد 6، نقشه هاي جزئیات قسمت اول کانال کشی
 • نشریه 128 (مشخصات فنی عمومی تاسیسات مکانیکی ساختمان) جلد 6، نقشه هاي جزئیات قسمت دوم کانال کشی
 • حل تست هاي آزمون نظام مهندسی

کانال کشی :

کانال قابل انعطاف :

طراحی و ساخت کانال

نمونه سوال برای کانال کشی:

حداقل و حداکثر طول قطعه قابل انعطاف (لرزه گیر) براي عبور کانال از درز انبساط ساختمان به ترتیب باید چند میلی متر باشد؟

الف) 120 و 250 ب) 100 و 250 ج) 100 و 200 د) 120 و 200

گزینه ب. صفحه 72 مبحث

نصب زیر زمین :

عایق کاري کانال :

این مطالب کامل نیست و برای دیدن کامل مقاله کلیک کنید

gescoollogo

شركت انرژی سبز صدر (سهامی خاص)، اولین تولید کننده دانش بنیان داکت اسپلیت و فروشنده دستگاه های تهویه مطبوع و مجری تاسیسات و سیستم های تهویه مطبوع


تهران، خیابان ملاصدرا، شیراز جنوبی، گرمسار شرقی.

88032482 (21) 98+

88033616 (21) 98+

989128700577+

info@gescool.ir

جدیدترین محصولات

فهرست مطالب

Print Friendly, PDF & Email

سیستم‌های تبرید جذبی

سیستم‌های تبرید جذبی برپایه لیتیوم‌برماید:

سيستم‌هاي تبريد جذبي ليتيم برمايد-آب به طور عمده در تأسيسات تهويه مطبوع با ظرفيت هاي بالا استفاده مي شوند. در این سیستم‌ها می‌توان از انرژی‌های اتلافی و انرژی‌های تجدیدپذیر استفاده کرد. در سیستم تبرید جذبی لیتیوم‌بروماید-آب از لیتیوم‌بروماید به عنوان سیال جاذب و از آب به عنوان سیال مبرد استفاده می‌شود. یکی دیگر از ویژگی های سیستم تبرید جذبی استفاده از بخار آب های اضافی است. سیستم لیتیوم‌بروماید غیر فرار بوده و تبخیر در آن صورت نمی‌گیرد.

اواپراتور :

اواپراتور يا تبخير کننده قسمتی از سيکل است که در آن آب مصرفی تاسيسات سرمايشی ساختمان با مايع مبرد تبادل حرارتی می‌کند. در اين تبادل حرارتی آب مصرفی که حرارت ساختمان را جذب نموده، خنک شده و حرارت خود را به مايع مبرد می‌دهد و مايع مبرد نيز در اثر اين تبادل حرارتی تبخير می‌گردد. با توجه به فشار موجود در اواپراتور، آب در حدود 5/4 درجه سانتی گراد می‌جوشد و در نتيجه درجه حرارت آب سرد تا حدود 7 درجه سانتی‌گراد می‌رسد.

 

ابزوربر:

ابزوربر يا جاذب حاوی يک ماده جاذب است که توسط اين ماده بخار آب توليد شده در اواپراتور را جذب می‌نمايد. ماده جاذب در سيستم‌های قديمی‌تر سيليکاژل و يا آمونياک و در سيستم‌های جديدتر ليتيروم برومايرد می‌باشد. ماده مبرد اين سيستم‌ها نيز معمولاً آب می‌باشد. ساختمان ابزوربر نيز مانند ژنراتور و کندانسور، از يک مبدل حرارتی پوسته و لوله تشکيل شده است که در پوسته، محلول جاذب و در لوله‌ها آب سرد جريان دارد

چیلر جذبی

مقایسه کندانسورهای ماکرو چنل و کندانسورهای find tube :

مزیت های کویل های ماکروپنل:

 • -کاهش وزرن تا 70%
 • -موتئ خام به کار رفته به علت جنس تمام المینیوم و ساختار فوق کامپکت تا60درصد کاهش دارد
 • -در کویل به علت استفاده از دو آلیاژ غیر هم جنس در محل اتصال لوله پیل التکتریکی تشکیل شده باعث خوردگی میشد ولی به علت ساختار هم جنس در ماکروپنل این پدیده وجود نداره

 

معایب کویل های ماکرو پنل

 • – احتمال گرفتی به علت بحران بسیار باریک
 • -زمان بردن و پرهزینه بودن تعمیرات اساسی کویل
 • -نیاز به دقت زیاد در شست و شوی صحیح
 •  

ژنراتور:

انواع ژنراتور از لحاظ ساختار شامل موارد ذيل است:

 • ژنراتورهای با واسطه (آب گرم، آب داغ، بخار و هوای گرم(
 • ژنراتورهای شعله مستقيم
 • ژنراتورهای خورشيدی

این مطالب کامل نیست و برای دیدن کامل مقاله کلیک کنید

gescoollogo

شركت انرژی سبز صدر (سهامی خاص)، اولین تولید کننده دانش بنیان داکت اسپلیت و فروشنده دستگاه های تهویه مطبوع و مجری تاسیسات و سیستم های تهویه مطبوع


تهران، خیابان ملاصدرا، شیراز جنوبی، گرمسار شرقی.

88032482 (21) 98+

88033616 (21) 98+

989128700577+

info@gescool.ir

جدیدترین محصولات

فهرست مطالب

Print Friendly, PDF & Email

چیلر جذبی برپایه لیتیوم‌برماید

سیستم‌های تبرید جذبی برپایه لیتیوم‌برماید:

سيستم‌هاي تبريد جذبي ليتيم برمايد-آب به طور عمده در تأسيسات تهويه مطبوع با ظرفيت هاي بالا استفاده مي شوند. در این سیستم‌ها می‌توان از انرژی‌های اتلافی و انرژی‌های تجدیدپذیر استفاده کرد. در سیستم تبرید جذبی لیتیوم‌بروماید-آب از لیتیوم‌بروماید به عنوان سیال جاذب و از آب به عنوان سیال مبرد استفاده می‌شود. یکی دیگر از ویژگی های سیستم تبرید جذبی استفاده از بخار آب های اضافی است. سیستم لیتیوم‌بروماید غیر فرار بوده و تبخیر در آن صورت نمی‌گیرد.

تاریخچه:

ميشل فارادی در سال 1824 در حين يک آزمايش به طور اتفاقی برای اولين بار با سرمايش جذبی آشنا شد.

ايده توليد سرما با استفاده از سيستم جذبی در طی سال‌های 1859 تا 1860 متولد شد .اولين دستگاه جذبی را مخترع فرانسوی به نام فرديناند کری با استفاده از ترکيب آب و آمونياک اختراع کرد. دستگاه تبريد کری در سال 1927 توسط چندين دانشمند بزرگ از جمله آلبرت انيشتين مطالعه و تکميل شد. تا اينکه در سال 1939 اولين چيلر جذبی گازسوز توسط شرکت کرير ساخته شد. پس از سالها تحقيق و بررسی محلول ليتيم برومايد و آب جايگزين آمونياک و آب شد.

سیستم‌های تبرید جذبی چگونه کار می‌کنند؟

سيستم‌های تبريد جذبی بر اساس فرآيند شيميايی در محيط خلاء موجب جذب گرما و توليد سرما می‌شوند.

در چيلرهای جذبی ماده مبرد، آب است که تحت فشار بسيار پايين و در دمايی کم، تبخير شده و گرمای تبخير را از سيال ثانويه )آب در گردش سيستم سرمايش( می‌گيرد و بخارهای حاصل از اين فرآيند توسط ماده جاذبی، جذب می‌شود. آب در شرايط استاندارد (فشار يک اتسفر) در 100 درجه سلسيوس به جوش می‌آيد و در فشار یک‌دهم اتمسفر در دمای 43 درجه سلسيوس تبخير می‌شود. با کاهش فشار به  یک‌صدم اتمسفر، آب در دمای 5/4 درجه سلسيوس تبخير می‌شود. در اين سيستم از يک مايع ديگری به نام ليتيوم‌برومايد به عنوان جاذب استفاده می‌شود تا بخار آب را جذب کند. انتخاب ليتيوم‌برومايد به عنوان جاذب، به دليل داشتن قدرت جذب عالی بخار آب، غير سمی‌برودن، غيرقابل انفجار بودن و نداشتن ترکيبات مضر می‌باشد…

اجزا سیستم تبرید تراکمی

چيلر جذبی تک اثره که یکی از ساده‌ترین انواع آن است، دارای چهار بخش اصلی زير می‌باشد:

 • اواپراتور (محفظه تبخیر)
 • ابزوربر (محفظه جاذب)
 • ژنراتور (مولد یا تغلیظ‌کننده)
 • کندانسور (محفظه تقطیر)

کندانسور:

کندانسور يا تقطيرکننده در سيستم جذبی از نوع آبی پوسته و لوله می‌باشد و محفظه کندانسور و ژنراتور معمولاً در يک پوسته قرار دارد. اين پوسته در قسمت فوقانی چيلرهای جذبی قرار دارد. در اين پوسته محفظه کندانسور در قسمت بالا قرار دارد به‌طوري‌که بخار مبرد توليد شده در ژنراتور به صورت طبيعی و مستقيماً وارد محفظه کندانسور شده و تقطير می‌گردد. البته محفظه‌های ژنراترور و کندانسور از نظر دمايی بسيار متفاوت می‌باشند.

آب سرد لازم جهت ايجاد تقطير در کندانسور نيز توسط يک برج خنک کننده تامين می‌گردد.

ژنراتور:

انواع ژنراتور از لحاظ ساختار شامل موارد ذيل است:

 • ژنراتورهای با واسطه (آب گرم، آب داغ، بخار و هوای گرم(
 • ژنراتورهای شعله مستقيم
 • ژنراتورهای خورشيدی

ژنراتورهای خورشيدی :

از آنجا که استفاده از انرژی خورشيدی يکی از پاک‌ترين و اقتصادی‌ترين انواع انرژی‌هاست، جهت تامين حرارت ژنراتور می‌توان از انرژی خورشيدی استفاده نمود. این امر سيستم را بسيار اقتصادی تر خواهد کرد….

این مطالب کامل نیست و برای دیدن کامل مقاله کلیک کنید

gescoollogo

شركت انرژی سبز صدر (سهامی خاص)، اولین تولید کننده دانش بنیان داکت اسپلیت و فروشنده دستگاه های تهویه مطبوع و مجری تاسیسات و سیستم های تهویه مطبوع


تهران، خیابان ملاصدرا، شیراز جنوبی، گرمسار شرقی.

88032482 (21) 98+

88033616 (21) 98+

989128700577+

info@gescool.ir

جدیدترین محصولات

فهرست مطالب

Print Friendly, PDF & Email