انرژی سبز

فن کویل چیست؟

فن کویل چیست:

فن کوئل یکی از اجزای سیستم HVAC است که از یک مبدل حرارتی و یک فن تشکیل شده است. این دستگاه با مکش هوای موجود در فضا و عبور آن از روی کویل، دمای مطلوب  را ایجاد می‌کند. کنترل این دستگاه به‌وسیله ترموستات انجام می‌شود و تا رسیدن به دمای مطلوب، فن دستگاه را روشن نگه‌ میدارد یا با شیر برقی، دبی آب ورودی به کویل ها را تغییر می‌دهد. این دستگاه نوعی وسیله سرمایشی و گرمایشی است. گرمایش به وسیله آب گرمی که توسط بویلر یا پیکج گرم شده است انجام می‌شود و سرمایش توسط آب سرد تولیدی چیلر یا مینی‌چیلر تامین می‌گردد.

 

اجزای تشکیل دهنده :

یک فن کویل از اجزای زیر تشکیل شده‌است:

۱-فن

۲-کویلهای گرمایش و سرمایش که معمولا از لوله های مسی با پره های آلومینیومی ساخته می شوند.

۳-فیلتر هوای قابل تعویض یا قابل شستشو

۴-شیر فلکه

۵-شیرهواگیری

انواع فن کویل :

فن‌کویل‌ها را می‌توان به لحاظ محل نصب، روکار یا توکار بودن، و از لحاظ سرمایش و گرمایش و شکل ساختاری آن تقسیم بندی کرد. فن کویل های با ظرفیت بیش از 1200 CFM به نام داکت فن کوئل شناخته میشوند

روش هاي مختلف لوله کشی فن کویل:

تقسیم‌بندی از لحاظ نوع نصب

فن‌کویل زمینی

این نوع از فن‌کویل روی زمین قرار گرفته و هوا را به‌صورت عمودی پرتاب می‌کند. فن‌کویل زمینی بیشتر برای فضاهایی استفاده می‌شود که قابلیت اجرای انواع سقفی را ندارند. هزینه اجرای این نوع نسبت به انواع توکار و سقفی کمتر است.

فن‌کویل کستی

این مدل نسبت به انواع دیگر، جای کمتری اشغال می‌کند و ظاهر زیبایی دارند. فن‌کویل کستی شامل یک‌طرفه و چهارطرفه می‌شود. تفاوت این دو در تعداد دریچه‌های خروجی دستگاه است.

فن‌کویل سقفی توکار

این مدل در سقف کاذب جاگذاری شده و معمولا این دستگاه در بالای درب ورودی نصب می‌شود.

فن کویل‌های زمینی

از انواع مختلف فن کویل مدل زمینی آن می‌باشد. این سری از مدل‌های ارائه شده دارای موقعیت نصب زمینی روکار هستند. بیشتر در سالن‌ها و راهروها به دلیل حجم کم و کارایی مطلوب مورد استفاده قرار می‌گیرند. دریچهٔ خروجی فن کویل زمینی به صورت مورب زن، روبه زن و بالازن طراحی و از این طریق دمای ایجاد شده به فضای اطراف منتقل می‌کند. به دلیل قرارگیری در فضای داخلی و تأثیر در دکوراسیون محیط، جنس و ظاهر آنها از اهمیت ویژه ای برخوردار است و افرادی که این مدل فن کویل را به منظور سیستم حرارتی و برودتی ساختمان خود در نظر دارند، ترجیح می‌دهند که فن کویلی با ظاهری شیک و لوکس خریداری نمایند.

فن کویل‌های سقفی

یکی از مدل‌های پرکاربرد که در اکثر ساختمان‌های اداری یا تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرد نوع سقفی آن می‌باشد. فن کویل‌های سقفی در دو مدل کابین دار و بدون کابین طراحی و ساخته می‌شوند. و محل نصب و قرارگیری آنها درون سقف به صورت توکار یا روکار می‌باشد. به دلیل قرارگیری درون سقف جنس بدنه از اهمیت ویژه ای برخوردار است؛ بنابراین شرکت‌های سازندهٔ معتبر از ورق گالوانیزه محکم ضدزنگ برای ساخت بدنه و افزایش مقاومت آن در برابر زنگ زدگی مورد استفاده قرار می‌دهند. دریچهٔ خروجی آنها نیز در زیر دستگاه یا روبه روی آن قرار دارد.

عملکرد فن کویل

تقسیم بندی از لحاظ نوع سرمایش گرمایش

فن کویل‌ها از لحاظ نوع سرمایش و گرمایش در دو نوع دو لوله و چهار لوله هستند. فن کویل‌های دو لوله دارای یک لوله رفت و یک لوله برگشت هستند. فن کویل‌های چهار لوله، دارای دو لوله برای آمدن آب به کویل‌ها و دو لوله برای برگشت آب هستند. فن کویل‌های چهار لوله می‌توانند هم‌زمان آب سرد و گرم را وارد کویل‌های خود کنند. با این نوع فن کویل‌ها می‌توان بخشی از یک محیط را سرد و بخش دیگری را گرم کرد. در حالی که فن کویل‌های دو لوله در یک زمان تنها می‌توانند برای سرمایش یا گرمایش مورد استفاده قرار گیرند. علاوه بر این به خاطر آنکه سیستم لوله کشی آب سرد و گرم در یک ساختمان متفاوت است، تنها برای گرمایش یا سرمایش مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کاربرد فن کویل‌ها

بهترین کاربرد سیستم فن کویل مربوط به مواردی است که بخواهیم درجه حرارت هر فضا به‌طور جداگانه کنترل شود. همچنین با استفاده از سیستم فن کویل از انتقال الودگی بین اتاق‌ها جلوگیری خواهد شد. کاربردهای مناسب این سیستم عبارتند از: هتلها و متلها و ساختمان‌های اپارتمانی و ساختمان‌های اداری . اگر چه در تعدادی از ساختمان‌های بیمارستانها نیز از سیستم فن کویل استفاده می‌شود ولی این موضوع چندان مناسب نبست زیرا بازده فیلتر هوای فن کویلها کم است و نگهداری و تمیز کردن آن‌ها نیز مشکل خواهد بود

مزیت‌های فن کویل :

یکی از اصلی‌ترین مزیت‌های دستگاه فن کویل، قابلیت کنترل هر فضا به‌صورت مجزا است. این شرایط توسط اسپلیت و VRF هم قابل کنترل است ولی سیستم‌هایی مانند داکت‌اسپلیت این قابلیت را ندارند.

یکی دیگر از ویژگی‌های خوب این دستگاه این است که می‌توان تعداد زیادی فن‌کویل را به یک چیلر متصل کرد، در صورتی که برای دستگاه‌هایی مانند اسپلیت، نیاز است که برای هر یونیت داخلی یک یونیت خارجی هم نصب کنیم.

gescoollogo

شركت انرژی سبز صدر (سهامی خاص)، اولین تولید کننده دانش بنیان داکت اسپلیت و فروشنده دستگاه های تهویه مطبوع و مجری تاسیسات و سیستم های تهویه مطبوع


تهران، خیابان ملاصدرا، شیراز جنوبی، گرمسار شرقی.

88032482 (21) 98+

88033616 (21) 98+

989128700577+

info@gescool.ir

جدیدترین محصولات

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Print Friendly, PDF & Email