انرژی سبز

چیلر جذبی برپایه لیتیوم‌برماید

سیستم‌های تبرید جذبی برپایه لیتیوم‌برماید:

سيستم‌هاي تبريد جذبي ليتيم برمايد-آب به طور عمده در تأسيسات تهويه مطبوع با ظرفيت هاي بالا استفاده مي شوند. در این سیستم‌ها می‌توان از انرژی‌های اتلافی و انرژی‌های تجدیدپذیر استفاده کرد. در سیستم تبرید جذبی لیتیوم‌بروماید-آب از لیتیوم‌بروماید به عنوان سیال جاذب و از آب به عنوان سیال مبرد استفاده می‌شود. یکی دیگر از ویژگی های سیستم تبرید جذبی استفاده از بخار آب های اضافی است. سیستم لیتیوم‌بروماید غیر فرار بوده و تبخیر در آن صورت نمی‌گیرد.

تاریخچه:

ميشل فارادی در سال 1824 در حين يک آزمايش به طور اتفاقی برای اولين بار با سرمايش جذبی آشنا شد.

ايده توليد سرما با استفاده از سيستم جذبی در طی سال‌های 1859 تا 1860 متولد شد .اولين دستگاه جذبی را مخترع فرانسوی به نام فرديناند کری با استفاده از ترکيب آب و آمونياک اختراع کرد. دستگاه تبريد کری در سال 1927 توسط چندين دانشمند بزرگ از جمله آلبرت انيشتين مطالعه و تکميل شد. تا اينکه در سال 1939 اولين چيلر جذبی گازسوز توسط شرکت کرير ساخته شد. پس از سالها تحقيق و بررسی محلول ليتيم برومايد و آب جايگزين آمونياک و آب شد.

سیستم‌های تبرید جذبی چگونه کار می‌کنند؟

سيستم‌های تبريد جذبی بر اساس فرآيند شيميايی در محيط خلاء موجب جذب گرما و توليد سرما می‌شوند.

در چيلرهای جذبی ماده مبرد، آب است که تحت فشار بسيار پايين و در دمايی کم، تبخير شده و گرمای تبخير را از سيال ثانويه )آب در گردش سيستم سرمايش( می‌گيرد و بخارهای حاصل از اين فرآيند توسط ماده جاذبی، جذب می‌شود. آب در شرايط استاندارد (فشار يک اتسفر) در 100 درجه سلسيوس به جوش می‌آيد و در فشار یک‌دهم اتمسفر در دمای 43 درجه سلسيوس تبخير می‌شود. با کاهش فشار به  یک‌صدم اتمسفر، آب در دمای 5/4 درجه سلسيوس تبخير می‌شود. در اين سيستم از يک مايع ديگری به نام ليتيوم‌برومايد به عنوان جاذب استفاده می‌شود تا بخار آب را جذب کند. انتخاب ليتيوم‌برومايد به عنوان جاذب، به دليل داشتن قدرت جذب عالی بخار آب، غير سمی‌برودن، غيرقابل انفجار بودن و نداشتن ترکيبات مضر می‌باشد…

اجزا سیستم تبرید تراکمی

چيلر جذبی تک اثره که یکی از ساده‌ترین انواع آن است، دارای چهار بخش اصلی زير می‌باشد:

  • اواپراتور (محفظه تبخیر)
  • ابزوربر (محفظه جاذب)
  • ژنراتور (مولد یا تغلیظ‌کننده)
  • کندانسور (محفظه تقطیر)

کندانسور:

کندانسور يا تقطيرکننده در سيستم جذبی از نوع آبی پوسته و لوله می‌باشد و محفظه کندانسور و ژنراتور معمولاً در يک پوسته قرار دارد. اين پوسته در قسمت فوقانی چيلرهای جذبی قرار دارد. در اين پوسته محفظه کندانسور در قسمت بالا قرار دارد به‌طوري‌که بخار مبرد توليد شده در ژنراتور به صورت طبيعی و مستقيماً وارد محفظه کندانسور شده و تقطير می‌گردد. البته محفظه‌های ژنراترور و کندانسور از نظر دمايی بسيار متفاوت می‌باشند.

آب سرد لازم جهت ايجاد تقطير در کندانسور نيز توسط يک برج خنک کننده تامين می‌گردد.

ژنراتور:

انواع ژنراتور از لحاظ ساختار شامل موارد ذيل است:

  • ژنراتورهای با واسطه (آب گرم، آب داغ، بخار و هوای گرم(
  • ژنراتورهای شعله مستقيم
  • ژنراتورهای خورشيدی

ژنراتورهای خورشيدی :

از آنجا که استفاده از انرژی خورشيدی يکی از پاک‌ترين و اقتصادی‌ترين انواع انرژی‌هاست، جهت تامين حرارت ژنراتور می‌توان از انرژی خورشيدی استفاده نمود. این امر سيستم را بسيار اقتصادی تر خواهد کرد….

این مطالب کامل نیست و برای دیدن کامل مقاله کلیک کنید

gescoollogo

شركت انرژی سبز صدر (سهامی خاص)، اولین تولید کننده دانش بنیان داکت اسپلیت و فروشنده دستگاه های تهویه مطبوع و مجری تاسیسات و سیستم های تهویه مطبوع


تهران، خیابان ملاصدرا، شیراز جنوبی، گرمسار شرقی.

88032482 (21) 98+

88033616 (21) 98+

989128700577+

info@gescool.ir

جدیدترین محصولات

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Print Friendly, PDF & Email