انرژی سبز

داکت اسپلیت چیست؟

مراحل نصب و طریقه راه اندازی داکت اسپلیت(ducted split)

مراحل نصب و طریقه راه اندازی داکت اسپلیت

داکت اسپلیت چیست؟ به دلیل قیمت مناسب، داشتن عملکرد سرمایشی و گرمایشی، نگهداری آسان، کارکرد آسان، طول عمر بالا و قابلیت استفاده در شرایط آب‌وهوایی متفاوت به عنوان یکی از بهترین انواع سیستم‌های تهویه مطبوع در ادارات و ساختمان‌های مسکونی مورد استفاده قرار می‌گیرد. همه این مزایا و ویژگی‌ها می‌تواند با انتخاب درست نوع و ظرفیت داکت اسپلیت یا انتخاب درست محل نصب و اجرای اصولی آن امکان‌پذیر است. در واقع پس از انتخاب سیستم داکت اسپلیت به عنوان سیستم تهویه مطبوع یک ساختمان باید به دو نکته توجه کرد؛ ابتدا انتخاب درست نوع دستگاه و ظرفیت مناسب آن و سپس اجرا و نصب صحیح آن. تعیین نوع دستگاه و ظرفیت آن باید با مشورت با افراد متخصص، نوع کاربری، متراژ، تعداد طبقات ساختمان و انجام شود و نصب درست آن باید توسط افراد ماهر و حرفه‌ای و متناسب با مشخصات فنی داکت اسپیلت انجام گردد.

داکت اسپلیت چیست؟ از رایج ترین سیستم های تهویه مطبوع با عملکرد سرمایش و گرمایشی است که برای استفاده در منازل و ادارات بسیار متداول است. در صورت نصب اشتباه و نادرست آن، مشکلات زیادی در عملکرد داکت اسپیلت به‌وجود می‌آید که باعث کارکرد نامطلوب و کاهش بازدهی دستگاه در سرمایش و گرمایش می‌شود. از این جهت، نصب درست و اصولی داکت‌اسپلیت به اندازه انتخاب داکت اسپلیت مناسب مهم و ضروری است. در این مقاله قصد داریم مراحل نصب اصولی داکت اسپلیت و نحوه راه‌اندازی آن را در زمستان و تابستان را شرح دهیم.

اجرای زیر سازی داکت اسپلیت 

اگر به دنبال انتخاب یک سیستم سرمایشی، گرمایشی و تهویه مطبوع مناسب برای محیط خود هستید با اصطلاحات مختلفی در این زمینه سروکار خواهید داشت. حتما پیشنهادات زیادی در این زمینه در اختیار شما قرار می‌گیرد. نکته پیش فرض در انتخاب سیستم سرمایش، گرمایش و تهویه مطبوع مرحله کار شما است. قطعا در صورتی دستتان در انتخاب باز است که یا محیط شما در حال ساخت است یا دست‌کم قصد بازسازی دارید. نکته دوم در انتخاب سیستم مناسب برای شما توجه به کاربری محیط است. برخی از کاربری‌های رایج عبارتند از :واحد مسکونی ویلایی، واحد آپارتمانی مسکونی، فروشگاه، واحد اداری آپارتمانی، واحد آزمایشگاهی، اتاق عمل، محیط صنعتی، کافی شاپ و رستوران، داروخانه، مطب، باشگاه ورزشی و … .

مراحل نصب داکت اسپلیت:

قبل از نصب داکت اسپلیت باید دستگاه را بررسی و از مقدار ظرفیت دستگاه و ابعاد دستگاه اطمینان حاصل کرد. در اینجا فرض می‌کنیم که قبل از خرید دستگاه، ظرفیت مناسب آن، محل قرارگیری یونیت داخلی و یونیت خارجی، مقدار لوله‌کشی و چگونگی لوله‌کشی بین یونیت داخلی و خارجی مورد بررسی قرار گرفته است و طراحی کانال‌کشی نیز به صورت تخصصی و حرفه‌ای انجام شده است.  پس از آن و آماده کردن شرایط نصب، مراحل نصب به‌صورت زیر است:

1.   جانمایی هواساز یا یونیت داخلی دستگاه داکت اسپیلت در سقف کاذب: محل قرارگیری هواساز دارای اصول و شرایط خاصی است که در هنگام نصب باید رعایت شود مثلا نصب هواساز در اتاق خواب، نشیمن، سرویس بهداشتی و حمام غیر اصولی است و بهتر است در سقف کاذب ورودی قرار گیرد. برای جانمایی هواساز در سقف کاذب باید به وجود فضای مناسب و کافی در اطراف آن برای تعمیر و سرویس و همچنین به ابعاد دریچه بازدید توجه کرد.

2.   جانمایی کندانسور یا یونیت خارجی دستگاه: کندانسور از اجزای مهم داکت اسپلیت است و باید در محل مناسب و با رعایت اصول و قوانین نصب گردد. همچنین برای نصب چند کندانسور در کنار هم نیز باید بیش‌تر به این موضوع توجه کرد چرا که نصب نادرست کندانسور کاهش طول عمر کمپرسور و سوختن آن را موجب می شود.

3.   انتخاب بهترین سایز لوله مسی و کابل و تعیین دقیق محل عبور جهت ارتباط بین دو یونیت و نصب لوله مسی بین یونیت خارجی و داخلی: نصب لوله مسی باید متناسب با نوع دستگاه و میزان ارتفاع و طول مجاز آن صورت گیرد.

4.   انتخاب بهترین محل برای تخلیه آب تعریق در محل یونیت داخلی

5.   نصب و اجرای کانال‌ها: از مهم‌ترین عواملی که باعث عملکرد نامطلوب دستگاه داکت اسپلیت می‌شود کانال‌کشی غیر اصولی است. نکته کلیدی در نظر گرفتن ابعاد مناسب کانال‌ها، مسیر کانال‌کشی، محل قرارگیری و ابعاد دریچه مکش و دهش و نقشه درست کانال است که عدم رعایت آن به شدت بر عملکرد دستگاه تاثیر می‌گذارد. مناسب‌ترین محل برای قرارگیری دریچه مکش 70 تا 100 سانتی‌متر است.

 

6.   نصب کامل هواساز و کندانسور

در واقع مراحل انتخاب و اجرای دستگاه داکت اسپلیت را می‌توان این‌گونه بیان کرد که در ابتدا از محل مورد نظر بازدید می‌کنند و مطمئن می‌شوند که دستگاه در نظر گرفته شده به درستی انتخاب شده است سپس محل نصب یونیت داخلی و خارجی و نوع کانال انتخاب شده و نقشه کانال‌کشی تنظیم می‌شود. در مرحله بعد با توجه به محل نصب یونیت داخلی و یونیت خارجی و کانال‌کشی، شاسی فلزی دستگاه نصب شده و لوله‌های مسی نیز اجرا می‌گردند. در مرحله بعد مطابق با نقشه کانال‌کشی باید کانال‌ها را اجرا کرد و در آخرین مرحله هواساز و کندانسور داکت اسپلیت نصب می‌شود.

راه‌اندازی گرمایش داکت اسپلیت در زمستان

برای راه‌اندازی گرمایش داکت اسپلیت در فصل زمستان ابتدا باید یونیت خارجی و یونیت داخلی دستگاه را تمیز کرد و شست‌وشو داد. برای این کار باید از طریق دریچه بازدید فیلتر یونیت داخلی را بیرون آورده و آن را تمیز کرد. سپس شبکه پشت یونیت خارجی که شبیه به رادیاتور اتومبیل است را باید بدون اینکه آب و مواد شوینده به موتور آن نفوذ کند تمیز کرد. در مرحله‌ بعدی و پس از شست‌وشوی یونیت داخلی و خارجی در صورتی که دستگاه به کویل آب گرم متصل باشد و گرمایش آن از طریق انتقال آب گرم از پکیج یا موتورخانه به داخل کویل آب گرم انجام شود باید شیر فلکه‌های ورودی و خروجی آب گرم متصل به کویل آب گرم دستگاه را باز کنیم. سپس با استفاده از کنترل دستگاه باید حالت را به HOT تغییر دهیم و دما را تنظیم کنیم.

راه‌اندازی سرمایش داکت اسپلیت در تابستان

برای راه‌اندازی سرمایش داکت اسپلیت در تابستان باید همانند راه‌اندازی آن در زمستان فیلتر یونیت داخلی و شبکه پشت یونیت خارجی را با آب و مواد شوینده تمیز کنیم. در مرحله بعدی باید گاز مبرد بررسی و در صورت لزوم شارژ شود و همچنین باید کمپرسور را بررسی کرده و از عملکرد آن مطمئن شویم. پس از آن باید تمامی درب و پنجره‌ها را بسته و توسط کنترل دستگاه را به حالت COOL تغییر دهیم.5.002

 

 

داکت اسپلیت چیست؟………..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.