انرژی سبز

گامی در راه انرژی سبز

بحران محیط زیست که امروزه به یک مسأله جدی و قابل تأمل بدل شده، حاصل دخالت و بهره‌ وری نامعقول انسان از طبیعت پیرامون خود است که گستردگی و اهمیت موضوع، توجه دانشمندان را برای نجات آن برانگیخته است. سند چشم انداز انرژی 2050، گویای عزم جدی کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای فراگیر کردن مصرف انرژی های نو، به جای سوخت های فسیلی در سال آینده است. این سند که به نقشه راه انرژی معروف است، در واقع به نوعی مسیر ناگزیر آسیا است که سیاست گذاری انرژی را در همه کشورها ترسیم می کند. حتی کشور ما با وجود ذخایر عظیم نفت و گاز نمی تواند به این روند جهانی بی اعتنا باشد. ذخائر انرژی فسیلی تمام شدنی هستند و ناگزیر باید به فکر استفاده از انرژی های نو باشیم. موسسات و شرکت هایی هستند که در این عرصه گام های بزرگی برداشته اند. شرکت « انرژی سبز صدر» با مدیریت آقای «سید علی صدر واقفی»، استادیار دانشگاه آزاد اسلامی از این رسته است. گفت و گویی با ایشان انجام دادیم که ماحصل آن را می خوانید.

سید علی صدرواقفی

پیشگامان ساختمان : ضمن معرفی شرکت؛ بفرمایید « انرژی سبز صدر» در چه زمینه و با چه هدفی مشغول فعالیت است؟

شرکت « انرژی سبز صدر» با رویکرد دانش بنیان در زمینه علمی، پژوهشی در حوزه تاسیسات ساختمان تاسیس گردیده است. شعار شرکت، مدیریت هزینه و انرژی بهینه است. به طوری که بتوان بر مبنای الگوی مصرف انرژی ساختمان در ساختمان های مختلف، آسایش را برای رفاه ساکنین مهیا کرد. بخشی از فعالیت های شرکت در زمینه طراحی، نظارت و اجرای سیستم های مختلف تاسیساتی و مخصوصا استفاده از انرژی های تجدید پذیر در ساختمان، تاکید دارد. و بخشی دیگر از فعالیت های اصلی این شرکت، فروش و اجرای سیستم های تهویه مطبوع  است،

پیشگامان ساختمان: وجه تمایز محصول جدید  با دیگر محصولات مشابه چیست؟

از آن جایی که دغدغه شرکت انرژی سبز رفع مشکلات در حطیه تاسیسات ساختمانی بوده است. شرکت، اقدام به ساخت به روز ترین و جدیدترین نوع داکت اسپیلت کرد. در واقع در حدود 3سال روی این محصول پژوهش شد و در نهایت این محصول توانست در صنعت تهویه مطبوع و سرمایش و گرمایش بدرخشد. داکت اسپیلت های تولید شده توسط صنایع برودتی وحید دارای ویژگی هایی است که در داکت اسپیلت های قبل وجود نداشته چرا که در محصول جدید، مشکلات انواع پیشین رفع شده است.از جمله محاسن آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- ارتفاع کم داکت اسپیلت (که در ظرفیت های پایین دارای ابعاد مناسب حدود 5/27 سانتی متر است)

2- صدای کم دستگاه های تولیدی جدید: صدای دستگاه از جمله مواردی است که برای ساکنین ساختمان بسیار مهم تلقی می شود که در نوع جدید داکت اسپیلت ها با استفاده از فن آوری های با راندمان بالا، صدای سیستم کاهش پیدا کرده است.

3- استفاده از سیستم های جدید برای کاهش برق مصرفی در هنگام استارت دستگاه

4- استفاده از کمپرسورهای نسل جدید برندهای معتبر

5- ساخته شدن کویل های گرمایشی در کارخانه ساخت اسپیلت با ظرفیت حرارتی بالا به شکلی که حتی در مناطق سردسیر کشور، انواع جدید اسپیلت پاسخگو نیاز مصرف کننده است. در نهایت بدون اغراق باید بگویم این محصول با راندمان انرژی از ضریب EER بسیار مناسبی در مقایسه با دستگاه های مشابه برخوردار است ( که برای اثبات این موضوع اسناد قابل ارائه ای دارد)

پیشگامان ساختمان: از دیگر فعالیت های شرکت « انرژی سبز صدر» کار بر روی سیستم های خورشیدی است لطفا در این خصوص توضیح بفرمایید:

در زمینه سیستم های خورشیدی اقدامات مختلفی در تهران و حومه انجام داده ایم از جمله آن می توان به نصب سیستم های خورشیدی برای گرمایش آب استخر اشاره کرد. اولین پروژه ما در لواسان بود که پیامدهای خوبی برای ما رقم زد و توانستیم به دفعات پروژه هایی در این زمینه داشته باشیم، روش اجرا به این صورت است که در سیستم های خورشیدی معمولا از یک منبع آب استفاده می شود، منبع ذخیره آبی که برای گرمایش آب استخر از آن استفاده می کنیم را در نصب سیستم، حذف کردیم. در نتیجه علاوه بر کاهش هزینه، بهروری کار بیشتر شد. گفتنی است اگر این طراحی در ابتدا انجام شود به طبع هزینه اولیه کم و بازگشت سرمایه سریع تر اتفاق می افتد.

پیشگامان ساختمان: در برنامه های آتی شرکت، نوآوری و پژوهش جدیدی در نظر گرفته شده است؟

بله، از جمله برنامه های ما در شرکت «انرژی سبز صدر» تحقیق بر روی محصولاتی است که در دنیا هم هنوز در مرحله پژوهش است و امیدواریم در زمینه به نتایج خوبی دست پیدا کنیم.

پیشگامان ساختمان: آیا از جایگاه فعلی خود در عرصه سیستم های خورشیدی رضایت دارید؟ چالش هایی که در این زمینه دارید، چیست؟ جایگاه دولت در رفع این چالش ها چه می دانید؟

متاسفانه علی رغم فعالیت های زیاد « انرژی سبز صدر» در حوزه سیستم های خورشیدی هنوز به مرحله دلخواه در این صنعت دست پیدا نکرده ایم. یکی از علت های این مشکل را می توان هزینه اولیه این سیستم ها دانست. از آن جایی که بازار صنعت ساختمان( که مادر صنعت ها محسوب می شود) هنوز در حالت رکود قرار دارد خرید این سیستم ها با مشکل مواجه شده است. البته با توجه به طرح هدفمندی یارانه ها و افزایش قیمت سوخت و انرژی، امیدواریم این عرصه رونق بهتری پیدا کند.

پیشگامان ساختمان حرف آخر:

امیدواریم مصرف کنندگان و سرمایه گذاران نگاه بهتری به انرژی های پاک و خدادادی داشته باشند و در آخر از دولت می خواهیم حمایت های خود را از بخش خصوصی دریغ نکند.