انرژی سبز

مهمترین کاری که یک سیستم تهویه مطبوع باید انجام دهد سرد کردن اتاق است؛ با این حال همه آنچه انجام می‌دهد این نیست. کولرها با استفاده از یک ترموستات بر دمای اتاق نظارت دارند و آنرا تعدیل میکنند. همچنین فیلترهایی برآنها سوارشده تا غبار و ذرات معلف د رهوا را تصفیه کنند. کولرها نقش کاهنده رطوبت را نیز بعهده دارند چرا که دما عنصر اصلی مرتبط با رطوبت است. کاهش دمای یک حجم از هوای مرطوب باعث ازدست دادن بخشی از نم آن می‌گردد. به همین دلیل همیشه تعدادی آبگذر (رایزر) با دستمال نم‌گیر نزدیک یا چسبیده به کولر قرار دارد و در هوای مرطوب از آن آب خارج میشود.

 

اجزاء سیستم تهویه مطبوع

بخش‌های اصلی یک سیستم تهویه مطبوع در دو سمت داخل و خارج خانه طراحی شده‌‌اند:

تبخیرکننده (Evaporator): مبرد سرد را تحویل میگیرد

چگالنده (Condenser): تسهیل انتقال ح…

BTU  و   EER

ظرفیت اکثر کولرها در واحد گرمایی بریتانیا رده‌بندی شده‌اند. یک BTU میزان گرمای لازم برای افزایش دمای یک پاند (۰.۴۵ کیلوگرم) از آب به دمای یک درجه فارنهایت است (۰.۵۶ درجه سلسیوس) است . یک بی تی یو معادل ۱.۰۵۵ ژول است. در عبارات گرمایشی و سرمایشی یک تن معادل ۱۲۰۰۰ بی تی یو است. بی تی یو یک کولر پنجره‌ای عادی ممکن است ۱۰۰۰۰ اندازه‌گیری شود. برای مقایسه اگر یک خانه ۲۰۰۰ فوت مربع (۱۸۵ مترمربع) باشد ممکن است از یک سیستم پنج تنی (۶۰،۰۰۰ بی تی یو) استفاده کند؛ این نشان میدهد شما حدود ۳۰ بی تی یو برای هر فوت مربع نیاز دارید.

 

نرخ بهینه سازی انرژی (EER)ِ یک کولر حاصل نسبت BTU به توان مصرفی آن است. برای مثال اگر یک کولر با بی تی یو ۱۰۰۰۰ و ۱۲۰۰ وات داشته باشیم ای ای آر آن ۸.۳ خواهد بود. مشخصاْ شما می‌خواهید EER تاحد امکان بالا باشد اما بطور عادی هرچه قدر EER بالا برود هزینه هم بیشتر می‌شود.

 

فرض کنید شما انتخابی بین دو واحد کولر با بی تی یو ۱۰۰۰۰ دارید که یکی از انها ای ای آر ۸.۳ و توان ۱۲۰۰ وات و دیگری ای ای آر ۱۰ و توان ۱۰۰۰ وات دارد. هزینه این دو دستگاه صد دلار تفاوت دارد.

 

با فرض اینکه شما قصد دارید از این کولر شش ساعت در روز بمدت ۴ماه در سال استفاده کنید و هزینه برق هم ۰.۱ دلار برای هر کیلو وات ساعت باشد، تفاوت مصرف انرژی بین دو واحد ۲۰۰ وات خواهد بود. این بدین معناست که هر پنج ساعت کولر ارزانتر، یک کیلو وات ساعت برق بیشتری نسبت به کولر گرانتر مصرف خواهد داشت. هزینه برق کولر ارزانتر در هر سال ۱۴.۴ دلار بیشتر خواهد بود. اگر کولر گرانتر برای خرید ۱۰۰ دلار هزینه بیشتری داشت باشد، ۷ سال طول میکشد تا این اختلاف جبران شود.

 

گرما و رطوبت

انسانها از طریق تعریق خنک‌ می‌شوند. رطوبت ۴۵ درصد مقدار کاملا مناسبی برای تعریق است. در شرایطی که هوا بسیار مرطوب هوا است، چون هوا کاملا از رطوبت اشباع می‌ماند، آن عرق لذت بخش و خنک توان تبخیر نخواهد داشت چرا که جایی برای رفتن ندارد.